Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Teraz jest Pn 24 wrz, 2018

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sushi
PostNapisane: So 12 lip, 2008 
Poziom: 6

Gram w: Conan Exiles
Mialam to szczescie, ze kiedys znajomy pokazal mi jak sie robi sushi. Od tamtej pory jestem fanka tego dania, wiec postanowilam napisac o nim pare zdan.
Pewnie wszyscy kiedys widzieli ceny sushi w sushi barach - sa calkowicie odstraszajace. A wcale tak nie jest! Do tego, jest to zdrowe, prawie nieprzetworzone jedzenie i ciezko sie nim utuczyc :)

Glownym problemem moze byc dostepnosc skladnikow, ale juz od jakiegos czasu praktycznie wszystkie potrzebne rzeczy widuje w marketach typu Tesco itd. W takim wypadku trzeba jednak zrezygnowac z surowej ryby (chyba, ze mamy jakiegos dostawce, ktoremu naprawde ufamy), na rzecz specjalnie ugotowanych krewetek lub paluszkow z krabow. Niektorzy uzywaja tez wedzonego lososia - ale nie probowalam osobiscie.
Jesli mamy w naszej miejscowosci sklep Kuchnie Świata - to zrobmy zakupy tam, jest taniej niz w markecie, wiekszy wybor, no i dostaniemy tam specjalne mrozone filety z tunczyka sashimi, lososia lub ryby maslanej.
NIE kupujemy surowej ryby w marketach, bardzo latwo sie tak zatruc. Musimy miec 100% pewnosci, ze ryba jest swieza. Jesli kupujemy nie mrożona, lepiej ja przed spozyciem zamrozic i odmrozic. Po pierwsze - latwiej sie pokroi, po drugie - zawsze coś tam zdechnie, jeśli na niej jest.

Pierwsze zakupy moga nas troche kosztowac, pozniej jednak nie jest juz tak zle.
Aby zrobic sushi potrzeba:

1. Matę do zawijania sushi (jesli robimy maki sushi) - nie wiem ile kosztuje dokladnie, ale niewiele, bo to zwykla nieduza bambusowa matka.
2. Ocet ryzowy - od 6 do 20zl - taka buteleczka za 20zl starczy na rok albo dwa :)
3. 3 - 4 łyżki stołowe cukru
4. Pół łyżeczki soli kuchennej
5. Ryż - 1kg kosztuje ok 9zl - na dwie osoby na TOTALNA wyżerke potrzebujemy jednej szklanki, czyli ok 250g.
Ryż do sushi to specjalny ryż, nie mozna go zastapic tym, ktory tradycyjnie je sie u nas. Jest on krotki, zaokraglony i bardzo, BARDZO sie klei. Klei sie tak, ze potrafi doprowadzic do szalenstwa!
6. Ryba surowa - najlepiej - tuńczyk sashimi (ok 70zl za kg), ale moze byc tez miecznik, ryba maslana (ok 25zl/kg) lub łosoś ( ok 60zl/kg) Na dwie osoby potrzebujemy filet ok 200g. (Tak, tylko tyle)
Jesli nie mamy ryby, to tak jak napisalam - moga byc zwykle paluszki krabowe surimi
7. Jeden ogórek, jedno avokado.
8. Nori - czyli ciemnozielone prostokatke płaty suszonych wodorostów - 10 sztuk kosztuje ok 10zl, powinno starczyc na ok 4 osoby jesli robimy maki i na duuuuuuuzo wiecej, jesli kleimy nigiri.
9. Chrzan (oczywiscie Wasabi, ale ja wole normalny staropolski :D) 2-3zl
10. Sos sojowy - sa rozne, ja zawsze biore firmy Kikkoman, bo nie ma zadnego chemicznego syfu. Butelka 1 litr kosztuje kolo 30zl i starcza, tak jak i ocet, na rok.
11. Marynowany imbir do sushi - 10zl, jesli ktos nie jest imbirowym skrytożercą powinien starczyc na wiele, wiele razy.

Czyli - na osobe mamy ok 7zl za rybe, 2zl za ryż, 1zl za chrzan, jakies 3zl za nori.. plus te niezbyt policzalne koszty z octu, sosow itd. Tak czy inaczej mozna uznac, ze porcja sushi 'nażryj sie do nieprzytomnosci' w domowych warunkach kosztuje ok 15 - 20zl na osobe.

W sushi najwazniejszy jest ryż. Odsypujemy tyle, ile trzeba, a nastepnie dokladnie plukamy. Mozemy go pozniej odstawic na ok 10 minut w wodzie, jeszcze raz wyplukac i dodac wody - koniecznie w proporcji 1 - 1,2 lub 1 - 1,3. Na opakowaniu zawsze jest sposob przygotowania, wiec nie ma co panikowac :)
Gotujemy go, gdy zacznie bulgotac dajemy na maly ogien i trzymamy ok 15 minut - lub tyle, ile mamy na opakowaniu.
W miedzyczasie podgrzewamy ok 5 lyzek octu ryzowego i rozpuszczamy w nim cukier i sól.
Gdy ryż jest skonczony, dodajemy ocet, mieszamy i odstawiamy na jakies 10 - 15 minut pod przykryciem.
Wykladamy ryż na talerz i czekamy az ostygnie.
Kroimy rybe, ogorka i avocado (do nigiri - na kawalki dlugosci ok 5-6cm, do maki - mniej wiecej takie, jaka mamy szerokosc wodorostow nori)

Dziś pokaże nigiri, a maki pozniej, jak kiedys bede je robic. Dla wytlumaczenia - nigiri to czasooszczedna odmiana sushi - lepimy w rekach ryżowe jajeczko, kladziemy na wierzchu kawalek ryby, ogorka i/lub avocado i zawijamy paskiem z wodorostow. I to tyle - danie jest gotowe.
Maki to te krążki, które wszyscy pewnie kojarzą - też nie są trudne, ale zajmują dużo więcej czasu - to takie 'wyjściowe' sushi. :)
Czyli - gdy ryż już jest chlodny, moczymy rece w wodzie i lepimy taka kulke, żeby była mniej wiecej na dwa kęsy. A tak naprawdę, to po prostu trzeba jakoś dopasować ilość ryby i ryżu i ulepić tak jak nam wyjdzie, żeby nic sie nie zmarnowało.

Sushi podajemy z marynowanym imbirem - do przegryzania - oraz chrzanem i sosem sojowym w mieseczce. Sosu, chrzanu i imbiru kazdy je tyle, ile lubi :)
Oczywiśnie pałeczek nie trzeba. Jemy rekami :) (No chyba, że ktoś umie pałeczkami operować)
Smacznego!

Parę zdjęć:

1. To są dwie porcje tuńczyka sashimi po ok, 200g.

Obrazek

2. Pokrojony już tuńczyk, ogórek, oraz ryż.

Obrazek

3. Gotowe nigiri: mało eleganckie, ale smaczne :)

Obrazek

Ostatnio edytowano Śr 13 cze, 2012 przez Plutonka, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 12 lip, 2008 
Administrator
Administrator

Main: Suchy
Alt: Suchz
Czemu nie zrobiłaś (z fotkami) tego, które ja jadłem? :-) Było smaczne i wyglądało jakoś normalnie a nie jak oklejane granaty. ;-)

PS. Market = sklep.

Tytuł:
PostNapisane: N 13 lip, 2008 

Bo ty jadles maki, a dzis robilam nigiri - nie chcialo mi sie zawijac w wodorosty :))
A smak jest ten sam :)

Tytuł:
Administrator
Administrator

Wodorosty fajne są. I nie trzeba zamykać oczu podczas jedzenia. :^^:

Chociaż zmieniłem zdanie, to nie wygląda jak granaty .. tylko jak te żółwie oblężnicze z GW co mają armaty na grzbiecie. ;-)

Tytuł:
VIP
VIP

Za bardzo Plutonko Bronisza rozpieściłas serwując mu maki. Przyzwyczaił sie natychmiast i teraz kaprysi. Następnym razem podaj mu wodę niegazowaną, niech poczuje sie jak koń;P. No i ciezko mu bedzie znaleźc podobieństwo do czegokolwiek;P.

Tytuł:
Poziom: 5

Gram w: Black Desert Online
Main: Cathrina Syler
hehee... u mnie w domu już chwile leży zestaw do suschi ale jakoś nie mogę znaleźć ciut więcej czasu by je zrobić :ops:

ps. fajniutkie talerze masz :)

Tytuł:
PostNapisane: N 29 mar, 2009 
A gdzie sa te zdjecia? bo ja tam zadnego linku nie widze :(

Tytuł:
PostNapisane: Pn 30 mar, 2009 
Odkopałeś stary temat, sushi pewnie już dawno zjedzone albo się zepsuło ;)

Tytuł:
Poziom: 3

Main: Bim Bam Bom
Arha napisał(a):
Odkopał...

Słyszałem, że sushi źle wpływa na oczy :p

Tytuł:
to co ze odkopalam stary temat, sama chcialam zobaczyc jak to sushi wyglada, bo nigdy nie jadlam, a chcialabym sprobowac, poza tym czytam tematy ktore mnie interesuja... jestem tu nowa(na tym forum)... ;p

Tytuł:

Main: Cathrina Syler
Całość rozbija się o to że na jednym kompie widzę zdjęcia a na drugim nie i nie mam zielonego pojęcia od czego to zależy. Ogólnie jest tak że tu zdjęć sushi tak jak i mojego w temacie nasze mordki mi nie pokazuje a pójdę do kumpla i są... i powstało już u mnie dawno pytanie: ale o co chodzi? :schiefguck:

Tytuł:
PostNapisane: Wt 31 mar, 2009 
Rhael napisał(a):
to co ze odkopalam stary temat, sama chcialam zobaczyc jak to sushi wyglada, bo nigdy nie jadlam, a chcialabym sprobowac, poza tym czytam tematy ktore mnie interesuja... jestem tu nowa(na tym forum)... ;p

Ależ mnie to nie przeszkadza ;) Przy okazji, przepraszam za pomyłkę.

Z tym wyświetlaniem zdjęć ciekawa sprawa, u mnie widać "mordki", za to sushi zniknęło (stąd domysł, iż zostało spożyte :P).

Tytuł:

Main: Milla Brega
Karolina prawdopodobnie usunęła je ze swej strony, albo ze stroną coś się stało, gdyż inne jej zdjęcia także nie wskakują...

Pieśni o bitwach i krwi, co w żyłach płynie
Pieśni o kobietach, o czerwonym winie,
O syku magii, z ust w mroku ukrytych...
O błysku stali, w spojrzeniu odbitym…
Wśród tylu innych i moja rozbrzmiewa,
Bo nadal tu jestem i pieśń swą wciąż śpiewam.
(Milla)

Tytuł:
no nic, szkoda. pozostaje mi tylko zrobic sushi :) wtedy dowiem sie jak wyglada hehe

Tytuł:
PostNapisane: Śr 01 kwi, 2009 
Poziom: 2
Poziom: 2

Main: Meiglin Shouvy
Alt: Skowron.6798
Milla Brega napisał(a):
Karolina prawdopodobnie usunęła je ze swej strony, albo ze stroną coś się stało, gdyż inne jej zdjęcia także nie wskakują...

Wyglada ze cale painter.pl nieodpowiada, a z tego co pamietam to wlasnie tam Plu zostawiala fotki.

Tytuł:

No właśnie co z Plu? Ktoś wie?

Tytuł:
Czasami zagląda na forum, więc jest szansa, że sama odpowie na to pytanie ;)

Tytuł: Re: Sushi
PostNapisane: Śr 13 cze, 2012 
Administrator
Administrator

Plu, kiedy robisz? :D

Najbliższe plany na przyszły tydzień, ale to w Kamienicy.
A w Wawie to jeszcze nie wiem - musiałbyś przyjechać i zająć mi się dzieckiem przez pół dnia, to bym zrobiła :lachtot:

Administrator
Administrator

Ale to do Was czy do Warszawy? :lachtot:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]